Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Czaprak Eskadron Platinum
Koń Porady

Jak dobrze ochraniać koński grzbiet?

Źle osiodłany koń jest narażony na liczne urazy. Doświadczeni jeźdźcy wiedzą, że siodło, które zostało niewłaściwie dopasowane i źle odizolowane prędzej czy później stanie się przyczyną licznych otarć i ran grzbietu końskiego, będących źródłem cierpień zwierzęcia. Jednym z elementów mających zapobiegać urazom grzbietu jest właśnie czaprak.

Czaprak – to nieduże przykrycie z tkaniny zakładane pod siodło, po to, żeby skutecznie odizolować je od końskiej skóry. Wygładza on nierówności siodła, chroni kłąb i grzbiet konia i co ważne wchłania jego pot. Niekiedy niedoświadczeni jeźdźcy zapominają o tych podstawowych funkcjach i wybierają czaprak kierując się upodobaniami estetycznym, czyli modą. Tymczasem moda powinna być jedynie pochodną funkcjonalności. Jakie siodło, taki czaprak

Trzeba koniecznie pamiętać, że określone modele siodeł wymagają zastosowania odpowiednich do nich czapraków. I tak siodła wszechstronne i skokowe, używane do jazdy w tak zwanym półsiadzie, wymagają czapraków dostosowanych do ich właściwości. Do takiej jazdy stosuje się zazwyczaj czapraki wykonane z polaru lub innej tkaniny syntetycznej. Mają grubość około dwóch i pół centymetra, która pozwala skutecznie ograniczać ucisk na koński grzbiet. Na rynku tego rodzaju czapraki występują w różnych kolorach, jednak najczęściej spotykane są koloru białego.

Rodzaje czapraków i ich zastosowanie

Nieco innego rodzaju ochrony potrzebują konie podczas ujeżdżenia. Stosowane w takich sytuacja siodła wymagają czapraków ujeżdżeniowych. Są one szyte z cieńszych od skokowych czapraków materiałów. Są one najczęściej bawełniane i zazwyczaj pikowane. Mają około jednego centymetra grubości, a ich zadaniem jest nie tyle amortyzacja, co raczej ochrona przed potem i otarciami skóry. Stosowane w ujeżdżaniu czapraki zazwyczaj również są białe, chociaż spotkamy je często w innych kolorach.

Jeździec w siodle pod czaprakiem ujeżdżeniowym Kingsland
Jeździec w siodle pod czaprakiem ujeżdżeniowym Kingsland

Z kolei siodła typu western wymagają czapraków zapewniających bardzo dobrą amortyzację. A takiej dostarczają wełna lub filc. „Westernowe” czapraki są zatem wykonane z tego rodzaju materiałów uzupełnionych o dodatki syntetyczne. Mają około dwóch i pół centymetra grubości i występują we wszystkich barwach i odcieniach.

Na rynku spotkamy również znacznie droższe czapraki wykonane z naturalnej owczej sierści. Wśród jeźdźców cieszą się one dużą renomą, mają bowiem świetne właściwości amortyzujące i nie dopuszczają do przegrzania końskiego grzbietu.

Wśród producentów czapraków dobrą jakością i solidnym wykonaniem wyróżniają się Kingsland, Eskadron i Equiline