Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Konie na pastwisku
Koń Porady

Jak chronić konia przed upałem?

Lato to zdecydowanie ulubiony okres większości z nas, słońce świeci, przyjemnie ogrzewając nas po długiej zimie. Na padoku zbierają się konie, jeźdźcy zjeżdżają się do stadnin przygotowując się na zawody jeździeckie.
Dłuższe tereny oraz czas spędzony z naszymi końmi jest najlepszą częścią roku, ale co zrobić gdy słońce świeci zbyt mocno a upały są nie do zniesienia?

Podczas jazdy konnej w upalne dni trzeba szczególnie uważać na promienie słoneczne, najlepiej zabierać ze sobą czapkę z daszkiem wszędzie gdzie to możliwe, krem z filtrem UV oraz pamiętajmy aby zawsze mieć ze sobą butelkę wody.
Jeździec zabezpieczony przed upałem, ale co z naszym koniem?

Podstawą w upalne dni jest stały dostęp do wody, warto zabezpieczyć konia w dodatkową ilość świeżej wody w miskach na padoku, w stajni czy w boksie. Dobrym pomysłem są również specjalne pojemniki, które można powiesić na drzwiach boksu czy na płocie przy padoku.


Bardzo ważne jest również odpowiednia pielęgnacja, po treningu można opłukać końskie nogi wodą bądź zastosować koncentrat chłodzący dla konia firmy Over Horse, który można stosować bez spłukiwania po treningu.

LPC elektrolity w płynie Hydraction 1L
Over Horse Electro Liquid elektrolity dla konia 1L


Podczas dużych upałów warto zrezygnować z jazdy w siodle, można wtedy wykonywać lekkie ćwiczenia z ziemi bądź pojeździć na oklep. Pamiętajmy również o elektrolitach, które zapobiegają odwodnieniu.


W lato jazda konna jest dużą przyjemnością lecz duże upały są uciążliwe zarówno dla konia jak i dla jeźdźców, pamiętajmy więc, żeby zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz o komfort dla konia.