Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Jeździec Porady Uncategorized

Kamizelka jeździecka – na co zwrócić przy zakupie?

Kamizelka jeździecka to poważna inwestycja. Jej zakup wymaga włożenia względnie dużej sumy, dlatego trzeba wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić. Poza kwestią finansową to właśnie od kamizelki w dużej mierze zależy bezpieczeństwo podczas jazdy. Podstawowym kryterium przy wyborze powinna być wygoda i dostosowanie do stylu jazdy.

Jak przymierzać kamizelkę jeździecką?

W zależności od firmy i modelu kamizelki różnią się podaną tabelą rozmiarów. Dlatego w pierwszej kolejności należy dokonać pomiaru: klatki piersiowej, pasa i kolca biodrowego przedniego górnego. Następnie można w przybliżeniu dobrać odpowiednią wielkość. Po nałożeniu kamizelki należy usiąść na płaskim podłożu np. taborecie. Przy jeździe konnej kluczowa jest mobilność. Kamizelka po takim dobraniu nie powinna być za ciasna ani ograniczać zakresu ruchów. Dobrze jest powyginać tułów w kilka stron i trochę się poruszać. Pozwoli to na zbadanie czy to odpowiedni dla model.

Kamizelka nie może być za długa. Jeśli opiera się na udach albo wystaje nad krzesło o ok. 15cm to znak, że powinno się wybrać inny rozmiar. Nawet jeśli jest atrakcyjna cenowo i nosi się ją komfortowo, ale nie jest dobrana w wielkości trzeba zdecydować się na inny model. Niedopasowana nie spełni swoich podstawowych funkcji. Dodatkowo zdecydowanie obniży jakość jazdy oraz płynącą z niej satysfakcję.

Poziom ochrony, a kamizelka.

Podstawowym kryterium według jakiego dzieli się kamizelki jeździeckie to poziomy ochrony. Umownie określa się je jako trzy levele. Idąc od pierwszego w górę następuje wzrost bezpieczeństwa. Oczywiście im wyższa protekcja, tym przedmiot będzie cięższy i trudniej będzie go dopasować do jeźdźca. Wzrost wagi związany jest z ograniczeniem mobilności dżokeja. Dlatego przy wyborze poziomu ochrony ważne jest zwrócenie uwagi na ciężar jeźdźca. Przykładowo dzieciom nie zaleca się stosowania 3 levelu, ponieważ są dla nich za ciężkie.

Kluczowe jest również zrozumienie skali zagrożenia wynikającej z jazdy. Jeśli ruch jest spokojny i odbywa się na małym i powolnym kucyku, nie ma potrzeby inwestować w wysoki poziom ochrony. Grube kamizelki nie są dedykowane dla nowych jeźdźców. Zbyt mocno zmniejszają mobilność przez co utrudniają naukę.

Wyjątkiem są profesjonalni dżokeje. Skala zagrożenia wynikająca z ich jazdy jest względnie wysoka, ale nie mogą sobie pozwolić na najwyższe poziomy ochrony, ze względu na wagę. Poza ograniczeniem zakresu ruchów, zmniejsza się prędkość konia. Z tego powodu przy tego rodzaju jeździe najlepiej wykorzystywać kamizelki levelu 1.

Kamizelki ochronne dla dzieci.

Niski poziom realnego zagrożenia wynikający ze spokojnej jazdy młodych jeźdźców, sprawia że rodzice nie zawsze zaopatrują swoje pociechy w te urządzenia. Jest to błąd, ponieważ nawet przy względnie niegroźnej jeździe może dojść do poważnego wypadku. Jak już wcześniej wspomnieliśmy dla amatorów jazdy konnej, dedykowane są niższe poziomy kamizelek.

Częstym problem jest protest dzieci przeciwko kamizelką ochronnym. W takiej sytuacji przyda się wyjaśnienie przyczyn, dlaczego warto je nosić. Przy bardzo silnym sprzeciwie można poprosić instruktora o wytłumaczenie dziecku tej kwestii.

Obecnie istnieje wiele przepisów, które zabraniają nie korzystania z kamizelek ochronnych. Głównie dotyczą one osób poniżej 15 roku życia, startujących w zawodach lub ubiegających się o oznakę jeździecką. Później można nie nosić urządzenia, jednak jest ono zalecane. Dobrym rozwiązaniem jest, więc przyzwyczajać dziecko do kamizelki, ponieważ w dłuższej perspektywie i tak będzie musiało zacząć z niej korzystać. 

Kamizelki jeździeckie „wybuchowe”.

Należą one do droższej klasy akcesoriów ochronnych. Ich działanie polega na wypełnieniu się gazem np. dwutlenkiem węgla. Są one zwykle lżejsze od tradycyjnych kamizelek i charakteryzują się wysoką mobilnością. Sposób korzystania jest klasyczny- wystarczy ją założyć. Gwarantowane przez nie bezpieczeństwo jest stosunkowo wysokie, wypełniają się gazem praktycznie w momencie upadku. Po każdym użyciu należy napełnić kamizelkę dedykowanym gazem.