Siodło jest nieodłącznym atrybutem jazdy konnej. Nie tylko pozwala jeźdźcowi na wygodne i bezpieczne dosiadanie konia, ale również stanowi swego rodzaju łącznik pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Odpowiednio dobrane siodło chroni koński grzbiet i zapewnia komfort jeźdźcowi. Należy wybrać je starannie, zwracając uwagę na wiele aspektów, które zostały wymienione w dalszej części tego artykułu.
Rozmiar dopasowany do konia i jeźdźca
Rozmiar siodła należy dobierać, mając na uwadze wymiary ciała jeźdźca. Inne rozmiary będą odpowiednie dla dzieci, inne dla osób o drobnej budowie ciała, a jeszcze inne dla tych, którzy są wyjątkowo wysocy i krępi. Tybinka, w przypadku osób wyjątkowo wysokich lub niskich, powinna zostać adekwatnie skrócona lub przedłużona.
W przypadku konia to, co jest szczególnie istotne, to kształt jego grzbietu. Należy zwrócić uwagę na położenie kłębu i zadu – czy znajdują się w jednej linii? Czy grzbiet konia jest wypukły lub wklęsły? Do budowy ciała zwierzęcia można dobrać odpowiednio wyprofilowane siodło – dzięki temu będzie wygodne, ale również stabilne i bezpieczne. Bardzo rzadko obie strony ciała konia są idealnie symetryczne – prawidłowo zaprojektowane siodło musi uwzględniać tego typu różnice.
Rodzaje siodeł do jazdy konnej
- Siodło skokowe – przeznaczone jest do skoków przez przeszkody. Ma płaskie siedzisko i wysokie klocki kolanowe, co umożliwia jeźdźcowi przyjęcie odpowiedniej do skoku pozycji nóg, a także ułatwia mu utrzymanie się w siodle podczas dynamicznych ruchów. Posiada charakterystyczny, kwadratowy tylny łęk, dzięki czemu jeździec może odciążać grzbiet zwierzęcia podczas odbijania się od ziemi i lotu.
- Siodło ujeżdżeniowe – ma głębokie siedzisko i długie tybinki. Pozycja jeźdźca w takim siodle jest niemalże przeciwna do pozycji w siodle skokowym: wyraźnie wyprostowana, kolana ugięte pod znacznie mniejszym kątem. Dzięki takiemu ułożeniu ciała jeździec może z łatwością przekazywać sygnały zwierzęciu
- Siodło wszechstronne – stanowi połączenie obu wymienionych wcześniej typów siodeł. Jest bardzo wygodne, nie wymusza na jeźdźcu przyjmowania ściśle określonej postawy ciała. Nadaje się zarówno do trenowania skoków, jak i do wykonywania elementów ujeżdżeniowych.
- Siodło rajdowe – przystosowane do długich tras: lekkie, wygodne, umożliwiające lekki dosiad. Dzięki odpowiedniej budowie gwarantuje komfort zarówno jeźdźca, jak i zwierzęcia.
- Siodło westernowe – jego charakterystycznym elementem jest róg, którego pierwotnym przeznaczeniem było umożliwienie przywiązywania lassa do łapania bydła.
- Siodło bezterlicowe – brak terlicy zapewnia szczególnie bliski kontakt jeźdźca z koniem. Wykorzystywane w hipoterapii, ale także podczas jazdy rekreacyjnej.
- Siodło dziecięce – jest odpowiednio dostosowane do anatomii ciała dziecka lub nastolatka. Jest węższe, niż siodło dla dorosłych, a także znacznie głębsze i bardziej miękkie. Często posiada bloki kolanowe przypinane na rzepy, co pozwala dziecku poczuć się pewniej podczas jazdy.
Nieodpowiednio dopasowane siodło to prosta droga do wielu problemów – trudności z utrzymaniem równowagi przez jeźdźca, niebezpiecznego zachowania konia i jego niepokoju, a także bólu i stanów zapalnych u zwierzęcia. Warto więc skonsultować wybór ze specjalistą – saddle fitterem. Profesjonalny dobór siodła, przetestowanie go przed zakupem i wybór rodzaju adekwatnego do danego rodzaju jazdy to kroki, jakie należy podjąć, by zapewnić jak największą wygodę jazdy zarówno zwierzęciu, jak i dosiadającemu je jeźdźcowi.