Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Frak ujeżdżeniowy
Fraki Jeździec

Co jest rajtrok?

Jeździectwo to sport, który staje się coraz bardziej popularny. Coraz większa liczba osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych przekonuje się do jazdy konnej, zaczyna regularnie chodzić na lekcje i poznawać kolejne tajniki tej wspaniałej dyscypliny. Jeździectwo zapewnia bliski kontakt z naturą, pozwala zaprzyjaźnić się koniem, a dodatkowo rewelacyjnie rozwija ciało, poprawia kondycję i wytrzymałość. Jazda konna kojarzy się z klasą i elegancją, do jazdy niezbędny jest odpowiednie wyposażenie, zarówno dla jeźdźca, jak i dla wierzchowca. Oczywiście w trakcie nauki obowiązuje inny strój niż na zawodach. W pierwszej sytuacji przyda się wygodny, niekrepujący ruchów strój, wysokie buty i niezbędne nakrycie głowy. Na oficjalnych zawodach, egzaminach i ważnych uroczystościach wymagany jest ubiór regulaminowy. 

Strój jeździecki na zawody

Kobieta we fraku jeździeckim typu jaskółka
Frak jeździecki typu „jaskółka” przeznaczony dla ujeżdżenia

Odpowiedni strój na zawody jeździeckie jest bardzo ważny, wpływa na estetykę jeźdźca, wygląda niezwykle elegancko i sprawia, że zawodnik odbierany jest profesjonalnie. Wygląd jeźdźca i wierzchowca brany jest  pod uwagę w ogólnej ocenie, dlatego należy zadbać, aby był odpowiednio dobrany. Niezbędnym wyposażeniem są oficerki, bryczesy, toczek i rękawiczki. Osoby, które biorą udział w ujeżdżaniu czy skokach muszą mieć białą koszulę, jasne bryczesy, czyli spodnie bez szwów po wewnętrznej stronie oraz rajtrok, czyli frak jeździecki

Frak jeździecki – jaki wybrać?

Zawody i turniej jeździeckie mają swoje sztywne zasady, strój musi idealnie odpowiadać wymogom, ważne są wszystkie detale. Zawodnicy, którzy nie mają właściwego stroju, mogą nie zostać dopuszczenie do jazdy. Jednym z obowiązkowych elementów jest frak jeździecki, który musi zostać dobrany do rodzaju uprawianej dyscypliny. 

  • rajtrok do skoków musi być krótki, 
  • frak jeździecki do ujeżdżania -t utaj panuje większa dowolność. Zawodnicy mogą wybrać długi frak, czyli jaskółkę, dopuszczalna jest również krótka marynarka jeździecka.

Wybór kolorów jest mocno ograniczony, barwy muszą być zatwierdzone przez Polski Związek Jeździecki. Obecnie dopuszczalne są rajtroki w kolorze czarnym, granatowym, czerwonym, zielonym, brązowym, niebieskim i szarym.

Marynarka jeździecka – na co zwrócić uwagę?

Mimo że w sklepach dla jeźdźców wybór fraków jest duży, nie jest łatwo wybrać idealny model. Dostępne są marynarki jeździeckie dla młodzieży, kobiet i mężczyzn, które różnią się krojem i zdobieniami. Nakrycie musi być wygodne, nie może krępować ruchów, ale musi prezentować się bardzo elegancko. Rozmiar powinien być idealnie dobrany, bo tylko wtedy sylwetka jeźdźca będzie wzbudzać zachwyt. Frak jeździecki należy przymierzyć przed zakupem, warto przyjąć taką sylwetkę jak utrzymuje się na koniu, wykonać kilka ruchów, które wykonywane są podczas jazdy czy skoków. Dzięki temu będzie można się przekonać, że frak nie będzie przeszkadzał, źle dobrany może znacznie pogorszyć styl jazdy. Jest kilka elementów, na które warto zwróci uwagę, kupując rajtrok. Są to:

  • materiał – warto wybrać model, który uszyty jest z materiału z dodatkiem elastyny. Dzięki temu frak idealnie dopasuje się do ciała, nie będzie krępował ruchów, zapewni duży komfort podczas zawodów. Tkanina powinna zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, dzięki temu jeździć będzie miał zapewniony komfort termiczny, wilgoć nie będzie drażniła ciała. Ważne również, aby materiał nie gniótł się, ponieważ może to wpływać na wygląd jeźdźca. Na chłodniejsze pory roku można wybrać rajtrok z softshellu, który jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji,
  • detale i ozdoby – rajtrok musi prezentować się doskonale, warto wybrać model w modnym stylu, elegancki i przyciągający spojrzenie. Modne są fraki ze stójką zamiast kołnierza, z guzikami przyszytymi nitką w kontrastowym kolorze czy ozdobnymi szwami. Fraki damskie mogą mieć piękne obszycia z kryształków, błyszczące nity lub ozdobne guziki, dopuszczalne są eleganckie hafty i wstawki z aksamitu, 
  • łatwość utrzymania w czystościfraki jeździeckie muszą być zawsze czyste i świeże, dlatego warto kupić model, który można prać w pralce, bez obawy, że się zniekształci lub straci kolor. 
  • komfort – ważne, aby frak miał szwy w odpowiednich miejscach, które nie będą powodować dyskomfortu. Frak typu jaskółka powinien mieć obciążniki w klapach, które zapobiegną nadmiernym ruchom podczas jazdy,
  • odpowiedni krójrajtrok musi mieć odpowiednią długość, nie może podwijać się w czasie jazdy. Dla kobiet polecane są marynarki jeździecki z wcięciem w talii, które idealnie podkreślają walory sylwetki. 

Idealnie dobrana marynarka jeździecka sprawia, że zawodnik zdobywa uznanie w oczach widzów i sędziów. Najważniejsze są oczywiście umiejętności, ale prezentacja zawodnika i wierzchowca jest również bardzo ważna.