Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Czapsy
Buty jeździeckie Jeździec

Kiedy wybrać czapsy, a kiedy buty jeździeckie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co wybrać, buty jeździeckie czy czapsy? Wbrew pozorom jest to dość trudne zadanie, nad którym trzeba się dłużej zastanowić. Nie możemy jednak zapomnieć, że obuwie jeździeckie to bardzo istotna część całego stroju, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego obuwie jeździeckie jest tak ważne?

Jeździectwo wymaga od nas noszenia specjalnego ubioru, który będzie spełniał określone warunki. Jego zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie nam komfortu oraz bezpieczeństwa. Obuwie odgrywa tutaj kluczową rolę. Do wyboru mamy sztyblety wraz z czapsami lub buty jeździeckie zwane oficerkami. W większości wypadków mamy do czynienia z trwałą skórą bardzo wysokiej jakości, której zadaniem jest ochrona naszych nóg w czasie jazdy. Co więcej, odpowiednie obuwie pozwala na znacznie łatwiejsze uzyskanie poprawnego dosiadu w czasie jazdy.

Czym są oficerki do jazdy konnej?

Jeździec w oficerkach

To długie, jeździeckie buty, które produkuje się ze skóry. Ich zadaniem jest zastąpieniem kompletu, jakim są czapsy wraz ze sztybletami jeździeckimi. Jest to profesjonalne obuwie, które wykorzystywane jest w czasie zawodów oraz treningów. W związku z tym idealnie sprawdzą się w przypadku sportowców, którzy cenią sobie wygodę oraz bezpieczeństwo w czasie jazdy. Taki komfort ma jednak swoją cenę. Buty jeździeckie tego typu to wydatek, na który będziemy musieli przeznaczyć ponad 800 złotych. Modele z wyższej półki to już koszta sięgające nawet 5000 złotych. Dlaczego cena jest tak wysoka? Jak już wspomnieliśmy, jest to sprzęt przeznaczony do użytku profesjonalnego. Warto jednak wspomnieć, że nie powinniśmy oszczędzać na sprzęcie jeździeckim. W końcu jego zadaniem jest ochrona naszego zdrowia, a przecież to ono jest najważniejsze.

Czapsy oraz sztyblety — dla kogo?

Jeździec w siodle noszący czapsy i sztyblety

Znacznie tańszą alternatywą dla klasycznych butów jeździeckich, jest odpowiednie obuwie wraz z czapsami. W przypadku, gdy dobrze je dopasujemy, stworzymy imitację wyżej opisanych oficerek. Każde buty do jazdy konnej powinny idealnie pasować do naszej stopy. Zamiast odpowiedniego obuwia możemy również wykorzystać zwykłe buty z czapsami. Nie możemy jednak zapomnieć, że profesjonalne obuwie zapewni nam odpowiednie sznurowadła, gruby język oraz zapięcia. W związku z tym komfort jazdy w takim wypadku będzie o wiele większy, tak samo, jak i bezpieczeństwo.

Czaspy są produkowane z naturalnej lub syntetycznej skóry, tkaniny czy zamszu. Ostatnie dwa materiały zarezerwowane są na letnie okresy. Jeśli kupujemy czapsy dla swojego dziecka, to warto postawić na materiałowe rozwiązanie. Dlaczego? Takie produkty są najtańsze, a jak wszyscy wiemy, noga naszych pociech rośnie bardzo szybko, dlatego wkrótce będziemy zmuszeni zakupić nowe czapsy. Powinniśmy jednak unikać cienkich czapsów, które nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony.

Jeśli kupujemy czapsy bez odpowiednich butów jeździeckich, to należy mierzyć je dokładnie w tym samym obuwiu, w którym zamierzamy jeździć. Dlaczego? Prawda jest taka, że wszystkie buty charakteryzują się innym kształtem oraz grubością, dlatego trzeba wziąć to pod uwagę w czasie zakupów. Pasek pod piętą powinien mieć odpowiednią długość, a jego zapinanie nie może być trudne. W przeciwnym razie nie będziemy nosić naszych czapsów w należyty sposób.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na klasyczne buty jeździeckie, czapsy ze sztybletami, czy same czapsy, to obuwie jest niezwykle istotne, kiedy zamierzamy praktykować jazdę konną. Zapewnia nam ono ochronę oraz wygodę, a przecież to jest najważniejsze. W przeciwnym razie jeździectwo nie będzie dla nas przyjemnością, a przecież nikomu o to nie chodzi.