Hacele – rodzaje, długość, kształt. Jak wybrać odpowiednie hacele do podłoża i dla Twojego konia?
Hacele – rodzaje, długość, kształt. Jak wybrać odpowiednie hacele dla Twojego konia?
Podkowy stosowane są u koni przede wszystkim celem wzmocnienia i ochrony powierzchni kopyt przed ścieraniem. Podkowy wykonuje się na ogół ze stali albo też innych bardzo wytrzymałych stopów metali i sprawdzają się idealnie w wypadku koni, które chodzą często po twardym podłożu. Niemniej jednak podkowa nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej przyczepności, co może stanowić zagrożenie w wypadku zastosowania ich u sportowych koni. Konie podkute są bardziej narażone na urazy nóg mające związek z utratą przyczepności kończyn do podłoża. Dla takich koni dedykuję się przede wszystkim podkowy wraz z gwintowanymi otworami, do których wkręcane są tak zwane hacele. Zadaniem haceli będzie zwiększanie przyczepności kończyn konia do podłoża, po którym się porusza.
Kiedy najlepiej zakładać hacele?
Aura pór roku, takich jak jesień i zima nie jest zbyt przychylna dla podkutych koni. Dlatego też wraz z pojawianiem się większych ilości błota, osoby będące właścicielami kutych koni winni pomyśleć o skorzystaniu z haceli. Zanim jednakże założymy je na podkowy, warto zorientować się, jaki ich rodzaj, długość, czy kształt najlepiej wybrać.
Warto wspomnieć, iż hacela to metalowy bolec wkręcany w dolną część podkowy, który z jednej strony zakończony jest gwintem, z drugiej zaś nieco wystającym ,,łebkiem”. Hacela założona na każdym spośród kopyt przydaje się w czasie treningów, kiedy galopujemy albo kłusujemy po trawie, na której nasz koń może się łatwo poślizgnąć, czy też w czasie deszczu, kiedy podłoże jest bardzo śliskie. Bolce te zwykle używa się w powożeniu, skokach, rzadziej podczas ujeżdżania.
Rodzaje haceli
Dobrze dobrana do każdego kopyta hacela pozwoli koniowi na wykonywanie pewniejszych skoków na śliskim podłożu.
Nierzadko zastanawiamy się, jakiego rodzaju bolców używać, jeżeli pada deszcz albo jeżeli nie pada, na ktoś, podłoże piaszczyste lub trawiaste. Po pierwsze powinniśmy się zastanowić, po jakim rodzaju podłoża będziemy jeździć, ponieważ od tego zależny jest rodzaj wybranych bolców.
Można wyróżnić trzy najważniejsze rodzaje omawianych bolców:
- bolce na drogę (na suchą, zbitą ziemię, na drogi szutrowe),
- bolce na trawę (na śliskie podłoże, które jest pod spodem dość twarde),
- bolce na błoto (na miękkie podłoże).
Wkręcanie haceli
Wkręcanie haceli jest proste, niemniej wymagać będzie wprawy. Jeśli w otworach podków znajdują się zaślepki, trzeba je najpierw wyjąć z użyciem kopystki albo innego rodzaju narzędzia. Kolejną czynnością powinno być przeczyszczenie otworów i usunięcie brudu i resztek ściółki. Po czyszczeniu warto warto jest nagwintować otwory gwintownikiem, co ułatwi wkręcanie bolców. Bolce wkręcamy na początku ręką, a później dociągamy je specjalnym kluczem.
Kształt haceli
Omawiane bolce występują w różnorodnych kształtach, które powinny być dobierane z uwagi na uprawianą aktywność i rodzaj podłoża. Na trawiastym, błotnistym i miękkim podłożu powinno się używać bolców stożkowych, tępo zakończonych. Na oblodzonym podłożu używane są krótkie bolce wraz ze sztyftem. Podczas skoków przez przeszkody używane są dość spore bolce (nawet i ponad 2-centymetrowe) celem maksymalizacji przyczepności w czasie odbijania do skoku.
Pamiętajmy, iż bolce powinny być ściągane po każdej jeździe, kiedy koń jest transportowany w przyczepie albo znajduje się w boksie. Nie należy ich także używać, gdy wypuszczamy konia na padok, na którym są również inne konie. Koń, który ma założone omawiane bolce może wyrządzić sobie, albo innemu koniowi krzywdę. Jeśli nasz koń kuleje, albo ma inne rodzaje schorzeń nóg nie możemy stosować w jego przypadku bolców, gdyż ich zbyt długie używanie będzie przyczyną dodatkowych napięć ścięgien i mięśni.