Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Bryczesy męskie Pikeur
Bryczesy Jeździec

W jakich spodniach jeżdżą konno mężczyźni? Rodzaje i kroje bryczesów męskich

Bryczesy jeździeckie to bardzo charakterystyczne spodnie stworzone z myślą o wszystkich wielbicielach jazdy konnej. Dzięki bezszwowemu krojowi zapewniają one odpowiedni komfort oraz skutecznie chronią jeźdźca przed otarciami i ranami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mężczyzn wybiera właśnie ten wyjątkowo trwały oraz funkcjonalny model spodni. Czym dokładnie cechują się więc bryczesy męskie i dlaczego warto w nie zainwestować? 

Bryczesy męskie Pikeur

Bryczesy męskie – profesjonalne spodnie do jazdy konnej

Osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z jazdą konną doskonale zdają sobie sprawę jak niezwykle ważny jest dobór właściwego stroju jeździeckiego. Odpowiednie ubranie nie tylko znacząco podwyższa komfort samej jazdy konnej, ale również wzmacnia przyczepność, co z kolei ogranicza ryzyko wypadków. Do najbardziej profesjonalnych modeli spodni jeździeckich należą bryczesy. Tego typu spodnie wyróżniają się głównie bezszwowym krojem. Zaprojektowane są więc w taki sposób, aby po wewnętrznej stronie ud nie znajdowały się żadne szwy, które mogłyby uwierać lub krępować ruchy dżokeja podczas jazdy. Warto też zauważyć, że bryczesy męskie efektywnie zabezpieczają jeźdźca przed otarciami. Ten model spodni produkowany jest bowiem z bardzo trwałego materiału zapewniającego optymalną wentylację. Przeważnie jest to bawełna z domieszką lycry lub elastanu. Szczególną uwagę należy też zwrócić na wąskie nogawki bryczesów, które na tyle elastycznie przylegają do nóg, że nie rolują się, ani nie zaginają w trakcie jazdy. 

Rodzaje bryczesów męskich

Grafton knee patch breeches

Poszczególne modele bryczesów męskich przede wszystkim różnią się długością i rodzajem leja. Wyróżnia się więc spodnie z lejem krótkim (nazywanym też kolanowym) oraz pełnym. To właśnie ten element bryczesów sprawia, że jeźdźcowi łatwiej jest utrzymać się w siodle. Bryczesy z lejem krótkim wzmacniane są wyłącznie w obrębie kolan, zaś bryczesy pełne zabezpieczają również łydki, uda i siedzenie. Powszechnie uważa się, że spodnie z lejem pełnym najlepiej sprawdzają się w przypadku osób początkujących, a bryczesy kolanowe przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych dżokejów. Ponadto modele pełne częściej wybierane są przez mężczyzn zajmujących się ujeżdżaniem, natomiast lej kolanowy preferują zazwyczaj skoczkowie jeździeccy.

Leje w bryczesach wykonywane są przeważnie z silikonu, bawełny, zamszu oraz skóry. Tego typu materiały wykazują dużą wytrzymałość, skutecznie zabezpieczają w siodle, świetnie dopasowują się do ciała oraz nie stwarzają większych problemów w regularnym czyszczeniu. Bryczesy męskie różnią się także krojem. Można więc wybierać pomiędzy bardzo obcisłymi modelami zwanymi potocznie rajtuzami, które opinają nogi, aż po same kostki, jak i bufiastymi spodniami takimi jak bryczesy kawaleryjskie. 

Bryczesy męskie – nie tylko funkcjonalność

Bryczesy męskie z jeansu firmy Animo

Współczesne bryczesy męskie dostępne są w wielu kolorach i fasonach. Mimo, iż nadal największą popularnością cieszą się klasyczne modele o stonowanych barwach to równie dobrze można zdecydować się na kupno białych, szarych, a nawet jeansownych spodni. Warto też zwrócić uwagę na różnorodność fasonów. Wielu producentów oprócz klasycznych bryczesów oferuje też modele z elegancko zdobionymi wstawkami, przeszywkami czy lamówkami w kontrastujących kolorach.

Bryczesy stanowią najbardziej podstawowy element garderoby każdego jeźdźca. Profesjonalne spodnie nie tylko zapewniają bowiem odpowiednią wygodę, ale również znacząco wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy i chronią przed licznymi otarciami. Szukając odpowiedniego modelu należy jednak zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwego rozmiaru. Z jednej strony bryczesy nie powinny więc uwierać czy opinać ciała, a z drugiej nie mogą okazać się zbyt luźne. Inwestując w wysokiej jakości spodnie możemy być jednak pewni, że jazda konna stanie się o wiele przyjemniejsza i przede wszystkim bardziej komfortowa.