Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Podkładka pod siodłem
Koń Podkładki pod siodło

Podkładka pod siodło – rodzaje podkładek, kiedy stosować podkładkę?

Na rynku akcesoriów jeździeckich coraz większą popularnością cieszą się podkładki pod siodło, które wykonywane są z przeróżnych tworzyw i materiałów. Jak zatem wybrać odpowiedni produkt dla siebie i konia? Na jakie jego rodzaje można natknąć się w sklepach jeździeckich? 

Podkładka pod siodło – co to jest? 

Akcesorium to z pewnością znajduje się w posiadaniu niejednego zapalonego jeźdźca. Pomaga w odpowiednim dopasowaniu siodła do końskiego grzbietu. Dzięki podkładce zwierzęciu zapewnione zostaje odpowiednie wsparcie kręgosłupa oraz amortyzacja ruchów osoby je dosiadającej. 

Stosowanie 

Podkładka pod siodło ma za zadanie sprawić, aby sprzęt leżał na grzbiecie konia w sposób najbliższy ideałowi. Należy jednak pamiętać, że podkładka ma wyłącznie korygować, a nie diametralnie zmieniać niepasujący sprzęt. Za szeroki oraz za wąski łęk nie będzie naprawiony nawet wówczas, gdy w naszym posiadaniu znajdzie się najlepszy produkt na rynku. Niewiele osób wie, że w dopasowaniu odpowiedniej podkładki może pomóc jej profesjonalny saddle fitter. Jeśli tylko posiada się taką możliwość, warto jest skorzystać z jego usług. 

Rodzaje podkładek pod siodło 

Dopasowanie siodła do końskiego grzbietu, a także ludzkiego kręgosłupa jest niezwykle istotne i bezpośrednio wpływa na komfort zarówno jeźdźca, jak i przede wszystkim konia. Przed zakupem podkładki warto jest dokładnie zapoznać się z ich rodzajami, gdyż rynek jest bogaty w wiele rodzajów tegoż akcesorium. Pozwoli wybrać to produkt spełniający wymagania zwierzęcia oraz jeżdżącego. 

Podkładka z futra naturalnego

Podkładka pod siodło Mattes z wełną owczą
Podkładka pod siodło firmy Mattes z wełną owczą

Akcesorium tego rodzaju cieszy się niezwykłą popularnością na jeździeckim rynku. Produkt ten wykonany jest z owczej wełny, która cechuje się świetną amortyzacją wstrząsów, a także dobrym wchłanianiem wilgoci. Przed zakupem tego rodzaju podkładki pod siodło warto jednak wziąć pod uwagę, że może ona zwęzić siodło nawet o jeden rozmiar oraz zwrócić szczególną uwagę na to, czy posiada ona wytyczony kanał na kręgosłup.  

Podkładka żelowa 

Podkładka żelowa pod siodło
Podkładka żelowa pod siodło Busse Air-Soft

Jej głównym zadaniem jest ochrona placów przed wstrząsami, a także odpowiednie rozłożenie nacisku. Podkładki tego rodzaju często posiadają powierzchnię perforowaną – zapewnia to cyrkulację powietrza. Jedną z największych zalet tego produktu jest to, że żel nie pochłania potu, dzięki czemu w podkładce nie rozwijają się bakterie. Dodatkowo, jest ona niezwykle łatwa w czyszczeniu. Wystarczy bowiem umyć ją pod bieżącą wodą i zaczekać aż wyschnie. 

Podkładka ze sztucznego futra 

Podkładka ze sztucznym futerkiem Busse
Podkładka pod siodło Busse Comfort ze sztucznym futerkiem

Decydując się na zakup tego rodzaju podkładki pod siodło należy wziąć pod uwagę fakt, iż sztuczne tworzywo, z którego jest wykonany ten produkt może z czasem się zbić i nie wyglądać tak estetycznie jak tuż po nabyciu. Ponadto, ubite sztuczne futro nie zapewnia odpowiedniej amortyzacji wstrząsów. Jest to jednak świetny wybór dla osób, które ze względów etycznych nie chcą inwestować w produkty wykonane z prawdziwego futra zwierzęcego. 

Gąbka

Podkładka pod siodło z gąbki Eskadron
Podkładka pod siodło z gąbki Eskadron. Specjalna podkładka podwyższająca tylną część siodła.

Podkładka pod siodło wykonana z tego materiału niestety z czasem może się ubijać oraz odkształcać. Produkt ten jest jednak rozwiązaniem niezwykle budżetowym, lecz przez swoje właściwości znacznie szybciej się zużywa.

Podkładka z pianki

Podkładka pod siodło Horze Memory Foam
Podkładka pod siodło Horze Memory Foam

Ten produkt jest często odpowiednio profilowany, by był jak najlepiej dopasowany do siodła. Wśród pianek można wyróżnić dwie – sztywniejszą oraz określaną jako „memory foam”. Druga z nich charakteryzuje się dostosowywaniem do kształtu grzbietu konia pod wpływem ciepła. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do podkładek wykonanych z gąbki ta się trwale nie odkształca.