Yard Equites

Jazda konna bez tajemnic

Oficerki jeździeckie
Buty jeździeckie Jeździec

Jak przymierzyć i wybrać odpowiednie oficerki jeździeckie?

Z roku na rok powstaje coraz to więcej stajni i stadnin konnych, jednocześnie ciesząc się coraz to większą popularnością. Nic dziwnego, bowiem nie ma piękniejszych i bardziej przywiązanych do człowieka zwierząt niż konie. Wzrost popularności koni jest mocno związany z rosnącym zainteresowaniem jazdą konno. Ta dziedzina sportu wyróżnia się na tle innych ze względu na wyjątkową współpracę, ale też i widoczną więź, jaką tworzy człowiek ze zwierzęciem. Co ciekawe, będąc cierpliwym, każdy z nas może wziąć w niej udział, jednak należy odpowiednio się do tego przygotować. W tym celu właśnie powstają szkoły jazdy konno. Zanim przystąpimy do nauki, powinniśmy jednak przygotować odpowiedni strój, czyli między innymi kask, wygodne ubrania i odpowiednie buty. Aby jednak dodać trochę stylu i więcej wygody warto rozważyć zakup oficerek jeździeckich — wysokich, najczęściej skórzanych butów, przeznaczonych specjalnie do jazdy konno. Wybór oficerek dla niektórych może okazać się trudny, dlatego pokażemy jak je odpowiednio dobrać.

Poszukujesz dobrej jakości oficerek do jazdy konnej? Zapraszamy do Equishop do działu oficerki jeździeckie.

Jak przymierzyć i wybrać odpowiednie oficerki jeździeckie?

Zakładanie oficerek bywa trudne

Oficerki do jazdy konnej są wysokimi butami sięgającymi prawie że kolan. Aby dawały one pełen komfort i bezpieczeństwo, powinny zostać precyzyjnie dobrane do posiadacza. Wysokiej jakości oficerki jeździeckie wykonane są ze skóry, choć zdarzają się tańsze zamienniki wykonane z tworzyw sztucznych, które są łatwiejsze w konserwacji i zapewniają nieprzemakalność, ale nie zapewniają takiej samej przyczepności i elegancji jak te skórzane. Gdy znajdziemy interesujący nas produkt, najlepszym wyjściem będzie szycie na miarę — jest to droższa, ale za to znacznie pewniejsza opcja, gwarantująca dopasowanie do nogi. Można również szukać wśród butów o gotowych wymiarach. Zanim jednak wybierzemy wzór, w obu wypadkach niezbędne jest zmierzenie odpowiedniej wysokości i szerokości. Przy ich mierzeniu powinna pomóc inna osoba.

Łydka

Aby dobrać odpowiednią szerokość oficerek do jazdy konno, powinno się zmierzyć obwód łydki w najszerszym miejscu. Należy przy tym pamiętać, aby oprzeć ciężar ciała na mierzonej nodze, gdyż wtedy łydka osiąga maksymalną szerokość. Niedostosowanie się do tego może spowodować, że buty będą zbyt luźne i będą zsuwać się z nogi. Lepiej zmierzyć nieco więcej niż mniej — oficerki jeździeckie są elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do naszego rozmiaru.

Wysokość do zgięcia kolanowego

Następnie należy zmierzyć tylną wysokość od pięty, aż do zgięcia kolanowego. W tym przypadku należy lekko zgiąć nogę — dokładnie tak, jakbyśmy ją zginali podczas jazdy na koniu. Tutaj również buty dostosują się do wymiarów nogi. Po kilku, kilkunastu jazdach zapadają się one. Do tego czasu mogą one uwierać lekko w tylne zgięcie kolanowe.

Rozmiar stopy

Cóż, tutaj chyba nie potrzeba centymetra — każdy raczej zna swój rozmiar buta. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że oficerki do jazdy konno nie są obuwiem, które nosimy codziennie, dlatego w tym wypadku warto również delikatnie zawyżyć rozmiar.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wybieraniu? Przede wszystkim rozmiar. Ważne jest przecież, żeby oficerki jeździeckie utrzymały się stabilnie na nodze. Z racji, że dostosowują się one do niej pod każdym wymiarem, powinny one być jak najbardziej ciasne i wysokie. Początkowo mogą wydawać się nieco niewygodne, jednak z czasem się dopasują. Jeżeli obuwie będzie boleśnie doskwierać, można lekko luzować zamek co każdą jazdę do czasu ich rozciągnięcia. Zwracamy też uwagę, że wymiary nogi powinny być mierzone, gdy jest się ubranym w strój, w którym będziemy jeździć.